Evanescence

19. února 2011 v 10:57 | Misha |  Okolo Evanescence se řeklo...

EVANESCENCE: Nádech tajemna

Tak mě napadlo: Hodně lidí vlastně ani neví jak to s Evanescence původně bylo - jak vznikli, co se dělo po tom co se Amy Lee a Ben Moody potkali na letním táboře, jak vznikaly první songy, atd... Zde je článek se spoustou užitečných informací, odpovědí na zmíněné "otázky" a nějaké ty zajímavosti :)

TEXT: ZLATINA JEŘÁBKOVÁ
Vznětlivé melodie a ucelená síla kolosálního crossoveru mladého kvintetu EVANESCENCE z Little Rock v Arkansasu zbláznily do dnešního data davy mladých lidí. Od března loňského roku, kdy vyšlo album "Fallen", si jej koupily tři miliony posluchačů. Za tu dobu EVANESCENCE obdrželi pět nominací na cenu Grammy: Nejlepší album roku, Nejlepší mladí interpreti, Nejlepší rockové album, Nejlepší prezentace a Nejlepší rocková píseň za "Bring Me To Life", která se objevila na soundtracku k filmu "Daredevil". Odnesli si dvě ceny Billboardu jako Začínající skupina roku, a to opět za baladu "Bring Me To Life", která byla také prohlášena za Nejlepší soundtrackový singl roku (prodalo se ho přes 6 mil. kopií). A kdyby byla zavedena i cena za nejlepší hudbu k zábavným videohrám, určitě by ji získala "Going Under", další píseň z desky "Fallen", kterou naleznete na "Enter The Matrix". V čele tohoto úspěchu stojí pohledná, teprve jednadvacetiletá vokalistka, textařka a skladatelka Amy Lee, kterou magazín Rolling Stone zařadil mezi deset nejvýraznějších osobností uplynulého roku. A Amy je skutečně osobnost s různorodými uměleckými sklony. Není to žádná z těch panenek v showbusinessu, které budují kariéru na sex-appealu. Její silou je schopnost vystihnout nejhlubší lidský smutek a nakouknout s pochopením do nitra lidské duše. Introspektivní témata o lásce, rozchodech a beznaději jsou to, co oslovuje mimořádně široký okruh jejich příznivců.
Abychom vám tuto mimořádně úspěšnou kapelu současnosti více přiblížili, připravili jsme následný materiál. Amy Lee vám níže prozradí více o svém myšlení a ambicích i o zrodu EVANESCENCE. Bohužel nebylo možné získat bližší informace o odchodu skladatele a kytaristy Bena Moodyho, který opustil kapelu uprostřed jejího loňského evropského turné. Proslýchá se, že k tomu došlo kvůli jeho rozchodu s Amy, se kterou měl více než přátelský vztah. Gramofirma však podobná tvrzení odmítá komentovat. Skupina přesto svou koncertní šňůru nepřerušila a veškeré kytarové party musel převzít na svá bedra druhý kytarista LeCompt. Pojďme se však podívat, jak to vše začalo a jak se základní tandem Amy a Ben dopracoval za sedm let k vydání své megaúspěšné desky "Fallen"...

evanescencesite-cz.blog.cz


Je pravda, že jsme se s Benem seznámili na letním táboře, když jsi na klavír hrála skladbu Meat Loafa?
Je to pravda. Bylo mi tehdy necelých 14 let. Nikoho jsem tam neznala. A když jsem si našla klavír, usedla jsem k němu a začala hrát a zpívat "I'd Do Anything For Love (But I Won't Do That)". Ben to slyšel. Přišel za mnou a řekl: "To je ale klasa! Nechtěla bys, abychom spolu založili kapelu?" Tak se zrodili EVANESCENCE.
Proč vám trvalo celých sedm let, než jste vydali desku?
Nevydali jsme nic oficiálně, ale u mě doma jsme natočili jednu desku a při práci jsme se opravdu hodně snažili, jako bychom pracovali na nahrávce, která by měla vyjít. Z dnešního hlediska to byly spíše takové zvukové experimenty. Nebylo to žádné vyzrálé dílo. Podstatná část materiálu na desce "Fallen" byla napsána později, když jsme už byli v L.A. Celé dva roky jsme se vlastně nevěnovali ničemu jinému než skládání hudby.
Dlouho jste také dávali dohromady kapelu...
Ano, je to tak. Ben a já jsme měli jasnou vizi, jak chceme, aby naše kapela zněla. Problém spočíval v tom, že ostatní muzikanti chtěli také přispět svým dílem a psát skladby. Proto nám trvalo tak dlouho, než jsme našli správné lidi.
Co znamená název EVANESCENCE?
Domnívám se, že výběr jména je hodně těžká věc. Hledali jsme takové, které by obsahovalo definici našeho soundu, naší hudby a vůbec všeho. EVANESCENCE označuje něco, co se rozptyluje jako pára. Je v tom cosi záhadného. To slovo jsme si vyhledali ve slovníku. Chtěli jsme, aby to bylo neobvyklé. Je to slovo, které nikdo dříve neslyšel. Je stejné jako my, kteří přicházíme odnikud. Pomáhá nám uchovat si prvek tajemna. Také se domnívám, že to slovo je pěkné stejně jako naše hudba.
Myslíte si, že pozornost, kterou jste na sebe strhli, mohla být do značné míry vyvolána tím, že působíte jako vánek čerstvého vzduchu v rámci všech hudebních trendů, které na hudební scéně vládly před vámi?
Určitě, my sami jsme toho všeho, co hraje, měli už dost.
Takže současná kapela odpovídá tomu, co jste si představovali, když jste do toho šli?
Je zajímavé, jak když člověk dospívá, se jeho názory mění. Mění se i styl psaní a já už píši mnoho let. Ale vzpomínám si, jak jsem v patnácti napsala některé z písní alba "Fallen" a přála si, aby zněly tak, jak teď skutečně na naší desce zní. Když jsem ve dvaceti natočila "Fallen", uvědomila jsem si, že jsme zvukově dosáhli přesně toho, co jsem si již v roce 1997 přála slyšet.
Přemýšleli jste někdy o tom, co vlastně tak upoutalo lidi na hudbě EVANESCENCE?
evanescencesite-cz.blog.cz

Možná cítí, že jsme upřímní a že se jim nesnažíme prodat svou nahrávku. Nedokážu říct, co prodává desky. Nemám ponětí. Byla jsem již udivena tolika věcmi, které se udály v historii hudebního průmyslu. Už od počátku jsme si s Benem říkali, že se chceme stát svou nejoblíbenější kapelou. A tak děláme hudbu, ve které dáváme dohromady všechny žánry. Děláme něco, co máme moc rádi, nikoliv to, o čem bychom věděli, že to lidé budou kupovat. To je asi ten důvod.
Odkud pochází vaše inspirace tvořit tak temnou hudbu?
Všechno jsou to vlastně životní zkušenosti. Je mi jen 21 let, ale prošla jsem si v životě mnohým, dobrým i zlým a řekla bych, že jsem především velmi citlivá, takže si všímám i maličkostí. Stále píšu do svého deníku, kde analyzuji vše, co mi kdo řekl. Mám vnitřní potřebu vnášet do všeho světlo. Mluvila jsem s některými fanoušky a podělila jsem se s nimi o tragickou zkušenost, kterou jsem si prošla jako dítě. Ve velmi útlém věku jsem se musela vyrovnat se smrtí někoho, kdo mi byl moc blízký. Myslím, že v této události lze hledat kořeny mých uměleckých sklonů. Cítím se, jako bych stále plnila jakousi misi, ve které se snažím očistit a uzdravit sebe sama - jako bych se snažila vzít něco opravdu bolestivého, hrůzného, děsivého, a udělat z toho něco krásného. Je to osvobozující.
Máš mnohem zralejší názory než typická jednadvacetiletá dívka. Domníváš se, že se na této skutečnosti podílelo tvé umění?
Ano, je to má terapie. Nemusím si přece připadat jako umučená bytost - procházím svými špatnými dny, ale je opravdu hodně toho, za co bych měla být vděčná. Mám ve svém životě lidi, které mám ráda, a spoustu dobrých věcí. Vím, že máme jen jeden život, a já ho chci prožít tím nejlepším způsobem, jak jen mohu. Chci být šťastná a činit lidi šťastnými, protože jsem objevila, že poskytnout jiným pocit, že jsou chápáni - což je to, čeho se snažím dosáhnout svou hudbou - mi opravdu pomáhá cítit se lépe. A mnoho lidí k nám skutečně přichází a říká: "Tato píseň změnila můj život. Můžeš mi říct, na co jsi myslela, když jsi ji psala?"
Jak jste se na osobní úrovni vyrovnali s úlohou celebrit?
Úspěch přišel strašně rychle, jakoby přes noc a je neskutečný. Když se však člověk podívá z druhé strany, pracovali jsme na něm vlastně dlouho. Jen hudbu jsme Ben a já psali sedm let. Takže svůj úspěch vnímáme jako odměnu za tvrdou práci.
evanescencesite-cz.blog.cz

Vyvolali jste slušný rozruch mezi křesťany. Vaše desky šly dobře na odbyt v obchodech se specializovanou křesťanskou hudbou a vaše skladby se hrají v křesťanských rádiích, v jejichž žebříčcích jste se vyšplhali vysoko.
S tím křesťanstvím je to jedno velké nedorozumění. Nikdy jsem neříkala, že jsme křesťanská kapela. Je to jen marketingové nedorozumění. A někteří lidé se upnuli k ideji, že jsem převlečená křesťanská kapela a že jsou v našich textech ukrytá poselství. Přitom je naše hudba jen o životních zkušenostech.
Vnesly úspěch a sláva napětí do vašich starých přátelství?
Za sebe můžu říct, že ne, protože se ani nesnažím ty vztahy nějak udržet. Zkrátka už neexistují. Bohužel musím říct, že nemám moc přátel. O nic ale nejde - i tak mám vlastně miliony známých. V tom nehraje roli to, že jsme úspěšní. Souvisí to s tím, že jsem stále v pohybu. Už ve chvíli, kdy jsem dodělala střední školu, jsem se odstěhovala do jiného města se svou kapelou. Pracovali jsme na získání smlouvy. Takže jsme se ještě jednou přestěhovali do jiného města. A tak je to stále. Proto jsem s přáteli ztratila kontakt. Mám několik málo blízkých přátel, se kterými se i nadále stýkám, protože vím, že jsou mými opravdovými kamarády. Vážím si toho, že tu pro mne vždy byli a jsou. Také na cestách si vytvářím přátelství. Získala jsem pár výborných přátel z jiných skupin. Vždy jsem spíš kamarádila s kluky. Mám ráda muže. Jsem jimi také stále obklopena díky práci, kterou dělám.
Domníváš se, že je role žen v rockové hudbě omezena ve srovnání s muži?
To je zajímavá otázka. Já sama se necítím být nijak omezena kvůli tomu, že jsem žena. Nesetkala jsem se s většími problémy. Snad jen, že pro některé lidi z tohoto průmyslu je těžké se mnou jednat, protože nejsou zvyklí potkávat se zde se ženami. Většinou ale ke mně mají velký respekt. Nemám pocit, že by bylo něco, co bych nemohla udělat. A je pro mě zvláštní, že tu není více žen. Je to takové nevyužité prostranství a je to ostuda. Mě skutečnost, že jsem žena, nidky nebrzdila. Jsem hrdá na to, že jsem žena. Doufám, že naše kapela bude inspirací pro dlaší mladé dívky.
Viděla jsi už své vlastní klony?
Já nikdy nebudu mít klon. Viděla jsem dívky, které se snaží oblíkat jako já. Je to opravdu milé, ale mým cílem je spíše inspirovat lidi, aby začali více přemýšlet o sobě.
Jsi ženou, která ovládá své umění na špičkové úrovni. Měla jsi někdy pocit, že jsi předurčena
evanescencesite-cz.blog.cz

k tomu, aby ses dostala na samý vrchol?
Je to zvláštní, už mnohokrát se mě ptali na to samé a já namohu říci, že by tomu tak bylo. Možná to souvisí s mou výchovou... Opravdu si vážím přístupu svých rodičů ke mně. Je přirozené, že ženy jednají jiným způsobem, že vůbec dělají určité věci - neumím to vysvětlit, jsou to takové vibrace. Oni mě vždy podporovali, vedli mě k tomu, abych nepotřebovala muže, že jsme si všichni rovni. Už od začátku jsem chtěla být sama sobě oporou, jednat po svém. Jestli se zamiluješ a provdáš za někoho, je to hezké, ale to neznamená, že potřebuješ muže, aby tě podporoval a staral se o tebe. Učila jsem se dobře a škola mě bavila. Nikdy jsem nepropadla myšlenkám, že bych na něco neměla. Je to něco, co mi rodiče skutečně dokonale vsugerovali. Především táta, který si přál, abych se nebála toho, že něco zkazím. Takže jsem vždy beze strachu hrála živě hudbu pro lidi, zúčastňovala se různých talentových show, byla jsem sólistkou ve školním sboru, malovala. Rodiče vždy podporovali veškeré mé umělecké ambice, vše, co jsem si chtěla vyzkoušet. Malovala jsem a dokonce jsem za to dostávala zaplaceno. Prodala jsem kresby, které jsem namalovala na zdi dětského pokoje jedné rodiny, která čekala dítě. Je to jediná opravdová práce kromě zpívání, kterou jsem kdy dělala - malování, a také jsem propůjčovala svůj hlas reklamám.
Uvažovala jsi někdy o tom, jak spojit dohromady aktivity, kterým se ráda věnuješ? Třeba namalovat obal vaší desky?
Ano, ovšem. Vlastně jsme to tak původně chtěli udělat, ale byla to doba, kdy jsem byla příliš zaneprázdněná. Chtěla bych vydat knihu. Mluvila jsem s člověkem, který už napsal řadu výborných knih, takže možná v letošním či příštím roce, když nám zůstane trochu volného času, připravím art knihu. Moc bych si přála mít opravdu krásné umělecké show v New Yorku.
Kdyby ses nestala zpěvačkou, určitě bys nezůstala bez práce.
Kdybych vůbec neuměla zpívat, tak bych z toho asi nebyla nešťastná. Miluji zpívání, protože mám pocit, že zpěvem promlouvá má duše. Je ale spousta věcí, kterým bych se chtěla věnovat. Vždy jsem si přála učit děti kreslit nebo být jejich učitelkou hudby. Poskytovala jsem dětem ze sousedství hodiny klavíru - řekla bych, že to bylo ilegálně, protože jsem na to neměla školu. No a co? Vždy jsem také měla ráda výtvarné umění. Těch věcí je fakt milión.
Ty ale umíš zpívat a tvůj hlas má v sobě dokonce sílu operní zpěvačky. Jak si vlastně svůj hlas udržuješ, když musíš zpívat každý večer?
Děkuji. Vlastně jen musím být opatrná. Hodně důležitý je spánek a na turné je těžké spát pravidelně. Pravidelný spánek je pro mě ale prioritou, stejně jako doplňování tekutin. Vždy mám v batohu láhev vody. Mým tajemstvím je zázvor. Miluji zázvor. Má naprosto úděsnou chuť, výborně však čistí bakterie v krku, takže nemůžeš onemocnět.
Amy, také hraješ při vašich živých vystoupeních na klavír.
Ano, hraji ve skladbách "My Immortal" a "Whisper". Máme v úmyslu zapojovat do svých vystoupení více materiálu s pianem. Objeví se na nich "Breathe No More", což je píseň, kterou jsem složila, když jsme nahrávali desku. Natočila jsem ji, ale nezařadili jsme ji na album, protože je příliš jemná. Je to přece jen rocková deska, ale budu ráda, když se tato píseň objeví na našem druhém albu. Je ale možné ji už teď slyšet na www.kazaa.com. Budeme tu skladbu hrát živě a stejně tak i "Hello".
evanescencesite-cz.blog.cz

Píšeš rovněž texty EVANESCENCE. Verše k písni "Tourniquet" jsi však nenapsala ty.
Ne, nenapsala. Vlastně je to píseň Rockyho. Pro mě tedy cover :) Rocky Gray, náš bubeník, hrál předtím v kapele SOUL EMBRACED, což je křesťanská skupina. Hrál tam na kytaru a zpíval. Byla to pěkná píseň, ale teď zní zcela odlišně. Byla to taková nadpozemská píseň, opravdu nádherná. A Ben říkal něco ve smyslu: "Hej, mohli bychom to trochu pozměnit a převzít do svých show..." Já jsem k ní napsala melodii. Text je v podstatě původní, jen jsem zcela předělala druhou sloku. A melodie hodně změnila celkový formát skladby. "Tourniquet" tím dostala fantastickou atmosféru. Od té doby ji hrajeme.
Nebylo pro tebe poněkud zvláštní zpívat text někoho jiného?
Bylo, ale ve stejnou dobu Ben napsal verše k "My Immortal". Cítím, že se spolu sehráváme jako band. Také už vím, že nemůže být všechno po mém. Je to svým způsobem skupinové umění. Vždy jsme to byli já a Ben, kdo jsme psali materiál, ale člověk musí být otevřený vůči idejím ostatních. Nejsem tu jenom já. EVANESCENCE je mozaikou, kterou by měla tvořit i díla ostatních členů.
Bicí na albu "Fallen" nahrál částečně Josh Freese (VANDALS, FOO FIGHTERS, A PERFECT CIRCLE atd.). Jak jste se k němu dostali?
Potřebovali jsme najmout bubeníka na nahrávání desky, protože jsme do té chvíle neměli žádného pevného člena na tento post. Josh byl přirozeně naším vytouženým hráčem - je opravdu ten nejlepší a je skvělé, že se nám ho podařilo získat na nahrávání.
Jste již v tuto chvíli připraveni na natáčení druhé desky?
Ano, neustále uvažujeme o další skladbě, o další desce, o všem, co bude v budoucnu. Lidé se mě stále ptají, jestli necítím tlak z toho, jestli se nám podaří udělat další desku stejně dobrou, jako je "Fallen". Já ale tlak necítím. Není k tomu důvod. Když jsme pracovali na "Fallen", byl to pro nás jen umělecký projekt. Stejně se k tomu postavíme i tentokrát. I nadále chci jen dělat hudbu, díky které se budeme cítit všichni šťastní.

Zdroj: Spark, 2/2004
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Miss Apend Miss Apend | Web | 22. února 2011 v 18:53 | Reagovat

2. kolo SONC! :)

2 rionka rionka | E-mail | Web | 27. února 2011 v 21:28 | Reagovat

Skvělý článek, koupila jsem kvůli němu celý jeden ročník SPARKu a obrázek z něj mám na zdi :)

3 Misha Misha | Web | 28. února 2011 v 10:34 | Reagovat

[2]:Je takový objasňující všechno...žádné drby :D

4 rionka rionka | Web | 1. března 2011 v 0:56 | Reagovat

Misha: Ano, přesně tak. Byly to skoro dvě stránky čistého textu, nevtíravé otázky a na ně inteligentní odpovědi. V době, kdy jsem četla jen Bravíčko to bylo něco jako blesk z čistého nebe :D

Jinak dík za ikonky, vzala jsem tu první a trochu jsem ji ještě barevně "vytáhla" a zvýšila kontrast, aby mezi ostatními nezapadla.

5 rionka rionka | Web | 1. března 2011 v 0:57 | Reagovat

A doporučuju zamakat na blogu, dokud máš čas, protože jestli tě u sebe nechám viset, tak nejspíš budeš mít nějaké návštěvy ;)

6 Misha Misha | E-mail | Web | 1. března 2011 v 17:56 | Reagovat

[5]:Och to je pocta :-)
už na tom pracuji :-) Ale bohužel škola mě okrádá o můj volný čas jak nejvíc to jen jde ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.