Oasis-historie

11. března 2010 v 11:37
Na jaře roku 1991 založil Paul Arthurs (Bonehead) spolu s Paulem McGuigenem, Chrisem Huttonem a Tonym McCarollem v Manchesteru skupinu Rain.
Chris Hutton po krátké době skupinu opouští a jeho místo zaplní dvacetiletý Liam Gallagher jako zpěvák a pravděpodobně právě on přejmenuje kapelu na Oasis. Liam s Boeneheadem se snaží psát vlastní písničky ale moc úspěšní nejsou.
Noel Gallagher, Liamův o pět let starší bratr atím dělá poskoka Inspiral Capets, zatímco také píše vlastní písničky. Je s nimi na turné, když najednou Noelovi zazvoní telefon a od matky se dozvídá, že Liam má skupinu. Nemůže tomu uvěřit a musí to vidět na vlastní oči, tak se vrací do Manchesteru, aby se mohl Liamovi vysmát.

Zajde se podívat na jedno jejich vystoupení a po koncertě jim to ohodnotí jako pěknou sračku. Liam žadoní, aby se Noel přidal ke skupině, že potřebují písničky...Noel souhlasí ale jen pod podmínkou, že převezme celou kapelu jako šéf a on bude ten hlavní, který bude o všem rozhodovat. Ostatní souhlasí a jsou nadšeni Noelovými melodiemi. A oasismánie může začít...
Oasis, skupina, která se už tenkrát na všechny dívala zkrz prsty, nejlepší jsou jenom oni a ostatní jsou sračky. Vysoké sebevědomí, arogantnost...také sex, drogy ale hlavně rock ´n´ roll a nespočet skandálů...všemi těmito slovy se dá popsat tato skupina, ale hlavně: "DOBRÁ HUDBA"
Vystoupení Oasis jednoho dne spatřil i Alan McGee, šéf Creation Records a naprosto se jimi nadchl a nabídl jim okamžitě smlouvu. A tak se v roce 1993 "kluci z ulice" prvně dostali do studia, kde natáčí píseň Columbia, která ihned zaujala nemálo lidí a také předskakují britským miláčkům The Verve - to ještě netuší, že za pár let si tyto role prohodí...Mezitím si publikum také získává skupina Blur, se kterými Oasis zanedlouho povedou tzv. hudební válku.
V dubnu roku 1994 Oasis vydávají svůj první singl, Supersonic s výraznou melodií, která Oasis zajistí nové nadšence. Stejně tak úspěšný byly i další singly vydané nedlouho potom, Live Forever a Shakermaker. Liamův robustní hlas a Noelův "ve vší drsnosti" křehký zpěv zaujali. Oasis postupně získávají na síle.
Následuje debutové album Definitely Maybe, které se okamžitě stalo nejrychleji prodávaným albem všech dob. Na Vánoce vydali krásnou typicky Gallagherovskou písničku Whatever a Blur roste konkurence.
Oasis se s radostí zapojí do britpopové války a tisk o nich píše a oni se starají o to, aby bylo o čem. Byli deportování z Holandska, zatčeni v Německu, Kolumbie je dokonce zažalovala, z hotelů létali křesla, televize, a v restauracích si neustále stěžovali hosté na pozvracené věci.
Někdo dokonce řekl, že pokud to tak půjde dál Oasis už nenajdou leteckou společnost, která by je pustila na palubu.
Na Brit Awards v roce 1995 byly Oasis spolu s Blur nominováni ve stejných kategoriích, ale Blur si odnesli celkem 5 cen, zatímco Oasis pouze jednu: objev roku. To se Gallagherům samozřejmě nelíbilo a okamžitě se prostřednictvím tisku začali urážet navzájem.
Nejostřejší Noelovo prohlášení bylo, že si přeje aby se Damon Albarn a Alex James nakazili Aids, poté se Noel ale omluvil.
V Americe vedli oproti ostatním britpopovým kapelám na plné čáře.
Oasis se stali zanedlouho miláčky nejenom celé Anglie, ale celého světa...Najdou se ale i odpůrci Oasis, kterých je ale podstatně míň.
Jak řekl Noel: "Můžete nás milovat nebo nenávidět, ale nemůžete nás přehlížet.", což je pravda.
V roce 1995 ze skupiny odchází Tony MacCaroll a jeho místo nahrazuje Alan White.
Na podzim roku 1995 vychází (What´s The Story) Morning Glory?, které se zařadilo mezi nejdůležitější alba dekády. Deska je doslova a do písmene naplněná hity -Wonderwall, Don´t Look Back In Anger, Champagne Supernova, Some Might Say a další. Oasis porazili Blur na plné čáře. Oasis se nechali inspirovat The Beatles, Gun´s Roses, The Stone Roses, The Rolling Stones...
Oasis mají k Beatles blíže než kterákoliv jiná kapela a fanoušci je milují....někteří i více než Beatles.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 lenny94 lenny94 | Web | 11. března 2010 v 11:49 | Reagovat

ty neznám :-(

2 ^^Brooke BrokenSmile<3 ^^Brooke BrokenSmile<3 | Web | 11. března 2010 v 11:49 | Reagovat

good kapela :O)

3 Aarky Aarky | Web | 11. března 2010 v 12:02 | Reagovat

Chyba :) Jsou skvělí :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.