Historie

2. ledna 2010 v 12:57 | Misha
Rodné jméno
Amy Lynn Lee
Narození13. prosince 1981
USA Riverside Kalifornie
PůvodUSA Little Rock, Arkansas
ŽánryAlternative rock
Povolánízpěvačka, skladatelka, pianistka

Amy Lee
je americká zpěvačka, skladatelka, textařka a klavíristka. Je to zpěvačka skupiny Evanescence. Její otec byl diskžokej. Má bratra a dvě sestry, další sestra zemřela v dětství.Písnička z alba Fallen Hello je na její památku. Její mladší bratr má epilepsii, se v r. 2000 stala americkou předsedkyní mezinárodní nadace Out of the Shadows. Cílem této nadace je informovat veřejnost o epilepsii.. Amy se deset let učila hrát na klavír. Napsala hudbu k filmu The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe, ale hudba byla odmítnuta s tím, že je "moc temná".Amy Lee má neogotický styl, občas používá gothický make-up a nosí viktoriánské oblečení, které si v řadě případů navrhuje sama. Na koncertech často nosí korzet.

Evanescence je amereická hudební skupina hrající žánr někdy nazývaný jako gothic rock, gothic metal, alternative rock nebo jako grunge. Název skupiny může být přeložen jako "pomíjivost", "nestálost", "zmizet jako pára". Hlavní členka skupiny o své kapele řekla, že hrají především epicky dramatickou, temnou rockovou hudbu. Po textové stránce Evanescence zahrnuje témata od lásky přes zoufalství až po temnou beznaděj. Díky milionům prodaných desek také získali dvě sošky Grammy.

Vznik:


Rocková formace vznikla v roce 1998 v arkansaském městě Little Rock. Založili ji zpěvačkaAmy Lee a kytarista Ben Moody, kteří se seznámili v teenagerských letech na dětském táboře, kde Amy občas zpívala a hrála na klavír. Ben ji uslyšel, jak zpívá píseň "I'll Do Anything For Love" a později ji přesvědčil o společném založení skupiny. Už od začátku se jednalo o naprosté souznění dvou muzikálních duší.


Historie

Evanescence o sobě nejprve dali vědět v Little Rocku na konci devadesátých let. Ale jak se dalo předpokládat, rocková kapela tohoto ražení to vzhledem k místním hudebním tradicím na americkém Středozápadě neměla nejjednodušší. "Mladí lidé zde většinou poslouchají death metal, starší generace zase podstatně měkčí hudbu," vysvětluje Lee. "Vlastně si nevzpomenu ani na jednu zdejší kapelu, která by měla v čele zpěvačku."
A tak začali, ovlivněni širokým spektrem umělců, vydávat svá první EP. Ačkoli nedisponovali reputací získanou živými vystoupeními, rychle si vybudovali velmi dobré renomé.
"Paradoxně jsme s Amy zůstávali skrytí, hodně v ústraní," vzpomíná Moody. "Když jsme napsali druhou skladbu - sedmiminutový gothic-rockový hymnus "Understanding", začala ho (z nám neznámého důvodu) hodně často hrát jedna místní rádiová stanice. Najednou jsme byli ve městě populární, jenže nikdo nás vlastně neznal, nikdo netušil, kde by nás mohl najít. A to vše jen kvůli tomu, že jsme si nemohli dovolit odehrát koncert. Byl jsem jen já a Amy. Peníze na muzikanty, kteří by s námi mohli hrát naživo, jsme prostě tehdy neměli."
Evanescence vydali v roce 2000 své první úplné album Origin. To jim pomohlo k vytvoření hitu "My Immortal" a posléze i k vytvoření druhé desky Fallen.

Fallen

Fallen bylo vytvořeno v roce 2003s přáteli Amy a Bena - John Le Compt, Rocky Gray a Will Boyd za pomoci Wind-Up-Records Vzniklo v Los Angeles a kapele se na něm podařilo udržet rovnováhu mezi křehkou krásou a přirozenou rockovou tvrdostí. S druhou deskou se Evanescence proslavili i za oceánem, zejména písní "Bring Me To Life", kterou na sebe upozornili hlavně v soundtracku k filmu Daredevil.
"Bring Me To Life je o objevování něčeho nového, co ve vás probudí dosud nepoznané pocity," říká Moody a pokračuje: "Objevíte svět, který je větší a zajímavější než bublina, ve které jste se dosud pohybovali. Stejně jako tento singl si zaslouží vyzdvihnout také další potenciální hity, melodicky chytlavé Tourniquet a Haunted. Ke druhé jmenované písničce Moody říká: "V téhle skladbě jsme to nejvíc 'my', tady jsme dosáhli přesně toho, jak si myslíme, že bychom měli znít."
Změna
22.října 2003 skupinu opustil zakládající člen Ben Moody. Stalo se tak po hádce s ostatními členy, ve které šlo o rozdíly v tvorbě a názory na jejich hudbu. Amy Lee: "Něco se změnilo po vydání druhého CD…" Mnoho fanoušků bylo zmateno touto změnou, protože se na desce Fallen podílela spousta jejích přátel.Na Moodyho post ve skupině byl dosazen kytarista Terry Balsamo. Od té doby Evanescence tvořili zpěvačka a klavíristka Amy Lee, kytarista Terry Balsamo, druhý kytarista John LeCompt, baskytarista Will Boyd a bubeník Rocky Gray. Složení kapely fanoušci označili jako lepší než kdy předtím.

Anywhere but Home

V roce 2004 přibyla na kontě Evanescence další deska, tentokrát CD i DVD se jménem Anywhere But Home. Byl to audio a videozáznam z jejich koncertu v Paříži, kde rocková formace zahrála nejen celé CD Fallen, ale i nové singly "Missing", "Breathe no More" a "Farther Away" a také cover písničky "Thoughtless" skupiny KoRn.
14.červnaopustil kapelu baskytarista Will Boyd. Důvod? Prý nestojí o nějaké velké túry po světě a není vůbec se svou rodinou. Druhou fatální změnu oznámila Amy Lee fanouškům na jejich neoficiální webové stránce EvBoard.com.V interview s MTV (10.srpna2006) Amy představila nového člena jménem Tim McCord, který dal výpověd v kapele Revolution Smile a vyměnil svůj nástroj za baskytaru.

The Open Door

V roce 2006 navštívili Amy Lee a John LeCompt Evropu, a to města Londýn, Barcelonu a Paříž. Po tomto turné vydali třetí album slavící mnoho úspěchů The Open Door. Obsahuje 13 písní, z toho zatím nejslavnější jsou Sweet Sacrifice, Call Me When You're Sober a Lithium. Jmenované písně už mají i své videoklipy.
Amy Lee napsala písničku k dalšímu filmu odehranému roku 2005 Letopisy Narnie - Lev, Čarodejnice a Skříň. Jednalo se o píseň Lacrymosa (inspirovanou Mozartem). Producenti tohoto filmového trháku singl od Amy bohužel nepřijali s tím, že je píseň moc temná.
Další turné Evanescence začalo 5. října 2006 v Torontu, pokračovalo přes Kanadu, Japonsko, Austrálii a skončilo opět v USA. Druhé turné k The Open Door se bude konat v rámci Family Values Tour 2007 se skupinami KoRn a dalšími. Podle některých webů by měli Evanescence dorazit i k nám.

Deska The Open Door vyšvihla Evanescence na výsluní ve stovkách hitparád. Nejspíš je to jejich prozatím největší úspěch.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.